Anioł w sztuce

Anioł znaczy Posłaniec, Zwiastun. Czy wiesz, że pierwsze wyobrażenia aniołów, posłanników bogów, zaistniały w kulturze Starożytnego Egiptu? Anioły i ich eteryczność od dawien dawna jest tematem wielu dzieł. Postać anioła i sposób jej przedstawiania zmieniała się wraz z nastającymi epokami. Anioły stały się inspiracją między innymi dla takich wielkich malarzy jak: Raffaello Santi, Sandro Botticelli, Tycjan, Hieronim Bosch.

Często oglądam obrazy przedstawiające postaci aniołów. Najbardziej urzekł mnie obraz Jacka Malczewskiego „Aniele, pójdę za tobą”.

Jest on częścią cyklu inspirowanego wierszem Teofila Lenartowicza „Za aniołem”. Przewodnim wątkiem łączącym ten cykl obrazów jest dziecko przedstawione na tle krajobrazu wsi polskiej i jego spotkanie z Aniołem stróżem. Obrazy przedstawiają w sposób symboliczny zetknięcie się dwóch światów, wyższego, anielskiego, który jest lepszy i niższego ziemskiego, biednego, nękanego przez niesprawiedliwość, dając tym samym nadzieję na odrodzenie i wiarę w dobro. Obraz „Aniele, pójdę za tobą” przedstawia właśnie taką scenę o charakterze metafizycznym, baśniowym, ukazując spotkanie małego pastuszka pasącego gęsi z aniołem.
Jacek Malczewski tworzył głównie obrazy realistyczne, sceny rodzajowe i co jest bardzo ciekawe, pomimo poruszania głównie tematów narodowo-wyzwoleńczych był też zafascynowany wierzeniami i legendami ludowymi, sięgał do symbolizmu, przeplatając realizm z metafizycznością.
Anioły można odnaleźć również i w mojej kolekcji prac. Tworzenie anielskich postaci sprawia mi ogromna radość, zainspirowały mnie do tego znalezione na plaży, wyszlifowane przez morze, kawałki drewna przesycone jego naturą. Moja kolekcja aniołów została ręcznie stworzona z elementów drewnianych. Główna część anielskiej postaci wykonana jest ze znalezionego drewna. Skrzydła wykonane ze sklejki brzozowej zostały ozdobione złotą konturówką i złocone.
Wykonane przeze mnie anioły są niepowtarzalne, nie ma możliwości wykonania postaci anielskiej w identycznej formie.

drewniany anioł

 anioły z duszą

Podziel się !