Malowanie na szkle, ceramice czy porcelanie jest bardzo przyjemną czynnością. Kojarzy się głównie z malowanymi elementami zastawy stołowej. Ale dzięki naszej wyobraźni możemy sami stworzyć ze starych przedmiotów, które mamy w domu, nowe, piękne, przyciągające oko. No i przetwarzając to, co już nam zbędne, nadając przedmiotom nową rolę do spełnienia, oszczędzamy choć trochę nasze środowisko.

Malowanie na szkle, ceramice, porcelanie

Ze starych butelek po napojach, flakonów po perfumach, szklanek, żarówek możemy wyczarować to, co nam w duszy gra i nasza kreatywność podpowiada.

Do malowania na powierzchniach szklanych i ceramicznych potrzebujemy specjalistycznych farbek. Są one ogólnie dostępne. Możemy wybierać między farbami witrażowymi, które tworzą przeźroczystą powierzchnię motywu lub farbami, które nie są transparentne, dobrze kryją malowaną powierzchnię, są używane głównie do malowania ceramiki i porcelany. Z reguły, po wyschnięciu naniesiony motyw utrwalony jest pod wpływem wysokiej temperatury dzięki czemu jest trwały, odporny na wodę i detergenty. Farbki nie są toksyczne.

Przydatna będzie także konturówka, czarna lub złota oraz miękki pędzelek, im bardziej cienki, tym bardziej precyzyjny motyw nałożymy na zamalowywaną powierzchnię.

Swoją przygodę z malowaniem na ceramice zaczęłam od odświeżenia starych kolorowych kubeczków zajmujących niepotrzebnie miejsce w kuchennych szafkach.

Po metamorfozie goszczą codziennie na moim stole, kawa i herbata smakuje w nich doskonale.

Zachęcam, nie wyrzucajmy zbędnych przedmiotów, modyfikujmy je, nadając im drugie życie, efekty są świetne i zabawa też.

 

Podziel się !