Wicie enklawa ciszy i spokoju.

Wicie to piękna miejscowość położona nad Morzem Bałtyckim, między Darłówkiem a Jarosławcem. Położona jest w malowniczej i w pełni ekologicznej okolicy. Swoim urokiem przyciąga co roku wielu turystów spragnionych odpoczynku.

Czym wyróżnia się ta niewielka miejscowość spośród innych letniskowych kurortów?

Przede wszystkim atrakcyjnym usytuowaniem. Miejscowość Wicie umiejscowiona jest na mierzei, między pasem szerokich plaż bałtyckiego morza a malowniczym jeziorem Kopań co sprawia, że jest idealnym miejscem wakacyjnych przygód dla wszystkich lubiących czynnie spędzać czas, miłośników nordic walking i jazdy na rowerze, pieszych spacerów i wycieczek oraz wędkarzy. Natomiast turyści lubiący kąpiele słoneczne będą zadowoleni z odpoczynku na szerokich, piaszczystych plażach, z łatwego do nich dostępu i przejrzystej wody morskiej. Wszystko wśród otoczenia sosnowego lasu, łąk i pól.

Wicie leży na terenach szczególnych, uwzględnionych w programie Natura 2000, który tworzy sieć obszarów objętych ochroną na rzecz zachowania dziedzictwa przyrodniczego. Wyjątkowość położenia miejscowości Wicie oraz rozmaitość występujących tam gatunków flory i fauny sprawiła, iż została ona wyznaczona jako obszar specjalnej ochrony ptaków i ich siedlisk. Mierzeja, pobliskie nadmorskie lasy, wydmy oraz łąki są siedliskiem wielu gatunków ptaków, między innymi można zaobserwować tam wilgi, derkacze, błotniaki łąkowe, słowiki, stada żurawi.

Czym jeszcze wyróżnia się ta mała miejscowość?

W okresie letnim organizowane są tam liczne plenerowe imprezy, na których mieszkańcy pobliskiej okolicy prezentują wyroby rękodzielnicze, specjały tamtejszej kuchni, liczne produkty spożywcze powstałe z plonów ekologicznych upraw. Panuje tam sielska atmosfera, która sprzyja zabawie przy muzyce, kosztowaniu specjałów kuchni polowej oraz słodkich wypieków serwowanych przez mieszkańców miejscowości. Jarmarki i festyny są licznie odwiedzane przez turystów przebywających w tej okolicy oraz tych, którzy odpoczywają w pobliskich kurortach, tak znakomitej atmosfery pikników rodzinnych nie można przeoczyć.

Jeśli lubisz spokój, ciszę, obcowanie z naturą ta miejscowość na pewno jest idealnym miejscem na odpoczynek. Położona z daleka od dróg, szos, przemysłu i dużych miast jest ekologicznym obszarem urozmaiconym pod względem przyrodniczym. Osoby zajmujące się wytwarzaniem ekologicznych przetworów, zbiorem ziół czy też tworzeniem rękodzieł znajdą tam naturalne surowce i materiały, które można w sposób kreatywny przetworzyć w kuchni lub stworzyć z nich nietuzinkowe prace. Również i ja wybieram się często na nadmorskie przechadzki plażą w poszukiwaniu naturalnych zdobyczy, które później wykorzystuję w swoich pracach rękodzielniczych. Morze wyrzuca oszlifowane i zakonserwowane solą drewno i patyki, z których tworzę anioły z duszą. Czasem także uda się znaleźć piękny bursztyn. W lesie natomiast znajduję rozmaite szyszki drzew iglastych, idealne do wyrobu stroików.

Okres letni i jesienny sprzyja korzystaniu z darów natury, można tam zbierać dziko rosnące owoce róży, tarniny, jarzębiny, zioła i licznie występujące grzyby. Spacer plażą, ścieżkami leśnymi jest bardzo przyjemną formą odpoczynku, o każdej porze roku czuć unoszący się odświeżający zapach morskiej bryzy, aromaty olejków uwalnianych przez drzewa iglaste, latem eteryczny zapach ziół i rosnącego tam bardzo licznie wiciokrzewu. Wieczorem na skraju lasu można zaobserwować świetliki. Pozostaje tylko odwiedzić Wicie, miejscowość która na szczęście nie ma jeszcze charakteru tłocznego i głośnego kurortu i przekonać się samemu o jej walorach turystycznych.

Podziel się !