Kwiatowe akwarele

Poniżej prezentuję akwarele wykonane przy wykorzystaniu wysokiej jakości farb i papieru do techniki akwarelowej w formacie A4, 210x297mm.

 

Akwarela jest dla mnie techniką, która pozwala na stworzenie bajkowego obrazu świata. Prace tworzy się przy użyciu rozcieńczonych, nie do końca kryjących pigmentów. Mieszają się one ze sobą w do końca nieprzewidziany przez autora sposób, tworząc na podłożu niesamowite spektrum odcieni i barw. Głównie pastelowych, co nadaje obrazom lekkości. Czasem trudno oderwać oko od spektaklu jaki jest grany na scenie którą tworzy kartka papieru. Zastanawiam się czasem kto jest tak na prawdę aktorem tego przedstawienia, malarz nakładający pędzlem farbę czy może sama akwarela gra główną rolę. A może to dzięki synergii wszystkich czynników związanych z procesem malarskim powstają tak piękne akwarele jakie tworzył chociażby Julian Fałat.
Wszystko jest ważne, jakość stosowanych farb akwarelowych, papieru, specjalnie dobranych pędzelków i umiejętności malarza. Ale według mnie najważniejszym czynnikiem, który wydobywa całe piękno obrazu jest przypadkowości jego tworzenia. Przenikania się barw, eteryczność powstałych plam i powstała dzięki temu świetlista przestrzeń.

akwarela sarna

Podziel się !