Kolorowa kredka, rysunki i ptaki

 

Kolorowa kredka. Zwykły czy może niezwykły przedmiot?

Ot taka zwykła drewniana kredka, nic szczególnego, kawałek drewna z kolorowym rysikiem a staje się w kreatywnych rękach przedmiotem niezwykłym. Za jej pomocą wyczarować można świat pełen emocji i barwnych postaci wyciągniętych gdzieś z głębi wyobraźni. Świat przelany na papier,  który w momencie tworzenia zaczyna żyć swoim życiem.

A wszystko zaczęło się 20 tysięcy lat temu, kiedy to w czasach prehistorycznych ludzie rysowali na ścianach jaskiń. Jest to pierwsza znana nam działalność artystyczna człowieka. Kredka nie miała wtedy postaci którą przyjęła w czasach obecnych. Rysowano węglem i barwnikami pozyskanymi z natury. W Egipcie powstawały rysunki na papirusie a w starożytnej Grecji rysunkiem dekorowano wazy. Natomiast na przełomie XIV i XV wieku swoje dzieła tworzył Sandro Botticelli szkicując węglem, sepią i białą kredą. To początek kredki jaką znamy,  pod koniec XV wieku rozwija się technika pastelu. W XVIII wieku technika ta przeżywa swój rozkwit i staje się bardzo powszechną w Europie. Głownie służyła jako narzędzie portrecistom. Z biegiem czasu technika rysunku zyskała autonomiczność, przestała być tylko wstępem do malowania obrazów a stała się zupełnie odrębną techniką.
Obecnie najbardziej popularnymi kredkami są kredki ołówkowe, składające się z kolorowego węgla zawartego w otoczce drewnianej. Sięgają po nie dzieci i dorośli, dzięki nim mogą wyrażać siebie i rozwijać swoją kreatywność. A jak wiadomo kreatywność to wolność, nowe idee i oryginalne pomysły. Więc rozwijajmy ją tworząc rysunki, ta zwykła niepozorna kredka nam w tym pomoże.

Poniżej przedstawiam rysunki z motywem ptaków, wykonane zostały przy wykorzystaniu kredek akwarelowych oraz tuszu. Użyłam papieru do techniki akwarelowej, gładki w formacie A4, 210x297mm.

 

 

Podziel się !